Jeżeli chcesz położyć płytki w Twoim mieszkaniu, zadbaj o właściwy rodzaj kleju do płytek. Producent materiałów budowlanych oferuje szeroki asortyment klejów do płytek. Kleje możesz zastosować na wielu różnych powierzchniach i materiałach. Kleje do płytek służą klejeniu gresu, płytek ceramicznych oraz gipsowych.

Rodzaje klejów do płytek

Kleje do płytek produkowane są przeważnie w postaci suchych mieszanek, które na budowie miesza się z wodą. Występują także w postaci gotowych do użycia zapraw lub jako materiały dwuskładnikowe, które trzeba wymieszać przed samym użyciem. Kleje cementowe  mają w składzie cement (szary lub szlachetniejszy, biały), wypełniacze mineralne (umożliwiają układanie zaprawy grubszą warstwą), polimery (nadają elastyczność) i środki modyfikujące (decydują o szybkości wiązania). Kleje cementowe miesza się z wodą lub ciekłym składnikiem bezpośrednio przed użyciem. Kleje dyspersyjne  to mieszanina spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych. Kleje te są bardzo elastyczne, dzięki czemu nadają się na odkształcalne podłoża. Występują w postaci gotowej do użycia.

Kleje elastyczne do płytek

Podłoża odkształcalne – ścianki działowe, ogrzewane podłogi, elementy podlegające drganiom i dużym wahaniom temperatury (na przykład na elewacjach) – wymagają zastosowania klejów elastycznych, czyli klejów lub zapraw o zwiększonej zawartości polimerów. Uelastycznionych klejów do płytek należy używać wtedy, gdy układa się płytki o dużych wymiarach (30×40 cm i większych), mocuje się płyty na elewacjach lub na podłożach krytycznych, czyli powierzchniach o gorszej przyczepności, na przykład na powłokach malarskich, starych okładzinach ceramicznych, szkle, płytach drewnopochodnych.